Dünya’nın Yedi Harikası Nedir, Açıklamalı Bilgi

Dünya’nın 7 Harikası Hangileridir, Nerededir ve Özellikleri Nelerdir?

Yeryüzü meydana geldiğinden yani on binlerce yıl evvelinden itibaren şekillenmeye başlayan dünyamız ve yakın çevremiz üzerinde insanların yapmış oldukları yapılar, elbette bizlerin göremediği ve belki de hayal dahi edemeyeceğimiz güzellikteki binalar ve daha niceleri. Ne yazık ki bir tanesi hariç hiç birisi günümüze kadar ayakta kalamamış yapılar.

Belki de ne kadar isterdik Babil’in Asma Bahçelerinde gezinmeyi. Ya da İskenderiye Fenerinde biraz zaman geçirmeyi. Elbette hepsi tarihte kaldı ama isimleri ve hayallerimizdeki şekilleri hep aynı kaldı.

Tarihçilerin geçmişteki en önemli adamı olarak kabul edilen Herodot böyle bir düşünceyi Milattan Önce 5. yüzyılda dile getirmiştir.

Aradan geçen zaman içerisinde Dünyanın Yedi Harikası Üzerine isimli eserinde bu yedi harika eserden bahseden Antik Yunanlı Antipatras, günümüzde de geçerliliğini koruyan bu tarihi yedi eserin listesini belirlemiştir.

Bu listede alfabetik sıraya göre harika eserler hakkında bilgi paylaşımı yapacağız.

 

İşte Dünyanın Yedi Harikası ve Resimli Kısa Özet:

1. Artemis Tapınağı: Yunan tanrıçası Atremis adına tamamen mermerden yaptırılan tapınağın genişliği 55 metre, uzunluğu ise 115 metredir. Toplam 127 tane kolondan oluşan tapınaktaki kolonların yüksekliği ise 17,5 metredir. Lidya Kral Kroisos tarafından başlatılan tapınağın inşaası aradan uzun yıllar geçtikten sonra tamamlanabilmiş ve toplamda 120 seneyi bulmuştur. Yapıldıktan sonra hem dini bir yer hem de pazaryeri olarak kullanılmıştır. Milattan Sonra 356 yılında Herostratus isimli bir kişi tarafından yakılan tapınak daha sonra restore edilmiştir. Aradan geçen zaman içerisinde şehre yapılan baskınlarda ve diğer çıkan yangınlarda tapınak neredeyse tamamen yok olmuştur. Günümüzde Efes Antik yöresinde ise eserden kalma bir kaç parça müze halinde sergilenmektedir.

 • Bulunduğu Ülke: Türkiye – İzmir – Selçuk ( Efes )
 • Yapım Tarihi: Milattan Önce 550 Yılı
 • Yapım Süresi: 120 Sene

 

2. Babil’in Asma Bahçeleri: Babil Kralı olan Nebukadnezar tarafından kurak Orta Asya topraklarında rivayetlere göre eşi Semiramis için yaptırmış olduğu çeşit çeşit ağaçların, yeşilliklerin, meyve bahçelerinin olduğu ve Fırat Nehrinden gelen suyla küçük akarsuların oluşturulduğu tahmin edilen ve o zamana göre harika bir güzellikte olan Bahçedir.

Günümüzde Bu Asma Bahçelerinden kalıntı eser kalmamıştır. Yeri de tam olarak bulunamamış ve tam hangi noktada olduğu ile ilgili araştırmalar zaman zaman devam etmektedir.

 • Bulunduğu Ülke: Irak – Bağdat
 • Yapım Tarihi: Milattan Önce 600’lü Yıllar
 • Yapım Süresi: Bilinmiyor

 

3. İskenderiye Feneri: Mısır’ın İskenderiye şehrindeki Phados Adasına yapılan bu fenerin amacı denizcileri yönlendirmekti. Dünyanın Yedi Harikası içinde günlük kullanım amacı olan tek eser budur. 166 metre yüksekliğe sahip olan fenerin yaklaşık olarak 50-60 kilometre uzaktan görüldüğü bilinmektedir. İlk olarak 955 yılında meydana gelen depremde ardından zaman içerisindeki depremlerde eser tamamen yıkılıp yok olmuştur.

 • Bulunduğu Ülke: Mısıe – Kahire
 • Yapım Tarihi: Milattan Önce 290 Yılı
 • Yapım Süresi: Yaklaşık 40 Sene

 

4. Keops Piramidi: Yedi Harika Eserden günümüze kadar ayakta kalabilmeyi başarmış ve yıkılmamış olan tek eser Keops Piramididir. Mısır Firavunu Keops tarafından yaptırıldığı ve yapımının 20 yıldan fazla sürdüğü bilinmektedir. 145,75 metre yüksekliğe sahiptir ve yapıldıktan sonra yaklaşık olarak 3900 yıl boyunca, İngilteredeki Lincoln Catedrali yapılıncaya kadar dünyanın en yüksek yapısıydı. Yapımı için yaklaşık olarak iki ton ağırlığa sahip 2 milyondan fazla taş kullanılmıştır. İçerisinde üç oda vardır ve bu odalardan en büyüğü kral odasıdır. Kral olan Firavun’un öldükten sonra kalacağı mezar olarak yaptırmış olduğu muazzam bir yapıdır Keops Piramidi.

 • Bulunduğu Ülke: Mısır – Kahire
 • Yapım Tarihi: Milattan Önce 2560
 • Yapım Süresi: 20 Yıl

 

5. Kral Mausollos’un Mezarı ( Halikarnas Mozolesi ): Kral Mausollos adına karısı ve kız kardeşi tarafından mezar olarak yaptırılmış bir eserdir. Diğer ismiyle Halikarnas Mozolesi olarak da bilinmektedir. Yüksekliği 45 metre veya 55 metre olarak bilinmektedir. Taban ölçüleri ise 38 x 32 metredir. Toplam 4 bölümden oluşan Mozolenin en üst tepe bölümünde 4 tane atın çektiği arabada duran Kral Mausollos ve eşi bulunmaktadır. 1200 lü yıllardan sonra meydana gelen depremlerde yıkıldığı ardından Bodrum’a gelen Haçlı kuvvetlerinin bu yıkık mozolenin taşlarını kullanarak Bodrum Kalesi inşaa ettikleri bilinmektedir.

 • Bulunduğu Ülke: Türkiye – Bodrum
 • Yapım Tarihi: Milattan Önce 350 Yılı
 • Yapım Süresi: 13 Sene

 

6. Rodos Heykeli: Yunan güneş tanrısı Helios’un heykeli olarak Yunanistan’ın Rodos adasına heykeltraş Khares tarafından yapılmıştır. 32 metre yükseklikte olan heykelin yapımı 12 sene sürmüş ve yapımından yaklaşık olarak 56 yıl sonra meydana gelen depremde yıkılmıştır ve heykel uzunca bir süre yere yatık şekilde kalmıştır. Günümüzde heykel hakkında pek bilgi yoktur ve nerede olduğu bilinmemektedir.

 • Bulunduğu Ülke: Yunanistan – Rodos Adası
 • Yapım Tarihi: Milattan Önce 282 Yılı
 • Yapım Süresi: 12 Yıl

 

7. Zeus Heykeli: Ünlü Yunan Kralı Zeus tarafından gücün ve hükümdarlığının simgesi olarak Yunanistan’ın Olimpos şehrinde heykeltraş Phidias’a yaptırılmıştır. Yüksekliği 12 metre olan heykelin sağ elinde zafer tanrıçası Nike, sol elinde ise büyük metal hükümdarlık asa’sı bulunmaktadır. Heykel genellikle altın ve fildişi işlemelerden imal edilmiştir. Milattan Sonra 475 yılında çıkan büyük bir yangından tamamen yok olmuştur.

 • Bulunduğu Ülke: Yunanistan – Olimpos
 • Yapım Tarihi: Milattan Önce 400’lü Yıllar
 • Yapım Süresi: Bilinmiyor

İlgili Yazılar

Yorum Yazın