İpek Soylu Kimdir, Kaç Yaşında, Boyu Kaç ?

İpek Soylu Hayatı, Biyografisi, İpek Soylu Tenis Başarıları

Tenis oynamaya henüz altı yaşında başlamış olan oyuncu 04.15.1996’da Adana’da doğmuştur.

İlk tenis klübü ise Adana Tenis Dağcılık Kulübü’dür.

Sporcu bir aileden gelen Soylu’nun 10 yaşında Romanyada katılmış olduğu bir turnuva, geleceğinin şekillenmesinde ve Türk tenisinin yeni yüzü olması yolunda attığı en önemli adımlardan birisidir.

İpek Soylu, Junior Grand Slams turnuvasına 2012 yılında 4 turnuvadan 3’üne katılma başarısını yakalamış ilk Türk tenisçidir.

Tenis sporunun en prestijli turnuvalarından biri sayılan Wimbledon’da, gençler kategorisinde katıldığı ve büyük mücadele oyunu ile Grand Slam’de ana tabloda maça çıkan ilk Türk bayan tenisçi olmuştur.

ITF Junior klasmanında 13. sıraya yükselerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiştir.

Fed Cup gibi profesyonel seviye turnuvalarda Türkiye’yi temsil etmiştir.

Genç yaşına rağmen, Hırvatistan ve Portekiz’e karşı iki Fed Cup Tekler turnuvası ve 5 adet $10K ITF Bayanlar serisi kazanma başarısı göstermiştir.

2013 Yılının Bayan Sporcusu seçilmiştir.

İpek Soylu, 2014 Nisan ayında Antalya’da gerçekleştirilen ITF turnuvasında galip gelerek beşinci kez ITF şampiyonluğunu elde etmiştir.

2014 Amerika Açık tenis turnuvasında çift kızlar kategorisinde İsviçreli takım arkadaşı Jil Belen Teichmann ile birlikte çıktıkları final maçında yendikleri Belarus Vera Lapko ve Slovak Tereza Mihalíková çiftine karşı şampiyonluğu kazanmışlardır. İpek  Soylu bu sonuçla Türk tenis tarihinde Grand Slam turnuvalarında bir kategoride şampiyon olan ilk Türk sporcu ünvanına sahip olmuştur.

2016 Fransa Açık Tenis Turnuvasında ana tabloya kalma başarısı göstermiştir.

 

İpek Soylu Boyu Ne Kadar?

2014 Amerika Açık tenis turnuvasında çift kızlar kategorisinde takım arkadaşı ile birlikte şampiyonluk kazanıp Türk tenis tarihinde Grand Slam turnuvalarında bir kategoride şampiyon olan ilk Türk sporcu olan İpek Soylu’nun boyu 1.74 cmdir.

 

İpek Soylu Ne Zaman Doğdu? İpek Soylu Doğum Tarihi Nedir?

Adını Türk tenis tarihinde  altın harflerle yazdıran genç sporcu İpek Soylu 15 Nisan 1996 doğumludur.

 

İpek Soylu Hangi Burç?

Genç ve güzel sporcu İpek Soylu 15 Nisan doğumlu olup ve burcu Koç’tur.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın