İstanbul’un Fethi Kaç Gün Sürmüştür?

İstanbul Kaç Günde Feth Edildi?

Osmanlı İmparatorluğu zamanında ilk kez 1395 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından fethedilme denemeleri yapılan İstanbul, bazı askeri sebeplerden dolayı Yıldırım Beyazıt tarafından alınması mümkün olmamıştır.

Bizans İmaratorluğunun deniz desteğini tamamen kırmak için o tarihlerde Yıldırım Beyazıt Anadolu Hisarı’nı inşaa ettirmiştir fakat fetih girişimleri sonuçsuz kalmıştır.

Tahta geçtikten sonra en büyük amacı İstanbul’u Bizanslılardan almak olan Fatih Sultan Mehmet Han henüz genç yaşına rağmen gerekli tüm hazırlıklarını tamamladıktan sonra 6 Nisan 1453 günü İstanbul’u kuşatmaya başlamıştır.

Bizans surlarına yakın yerlerde  süren yoğun çatışmalar, gemilerin karadan yürütülmesi, Haliçte bulunan surların top atışları ile dövülmesi ve yeraltı savaşları gibi sahnelerin yaşandığı büyük kuşatma nihayet sonuçlanmaya başlamış ve 29 Mayıs 1453 günü İstanbul’un yönetimi tamamen Fatih Sultan Mehmet Han’ın idaresinde bulunan Osmanlı İmpratatorluğu’na geçmiştir.

Kuşatmanın başladığı 6 Nisan gününden 29 Mayıs gününe kadar toplam 53 gün geçmiş, İstanbul toplam 53 günde fetih edilmiştir.

İlgili Yazılar

One Thought to “İstanbul’un Fethi Kaç Gün Sürmüştür?

  1. salim aycı

    Allahım senden razı olsun padişahım

Yorum Yazın