Schengen Vizesi Hangi Ülkelerde Geçerli?

Schengen Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilir ?

1995 yılında Avrupa Birliği’ne bağlı ülkeler kendi aralarında bulunan sınır hatlarının kaldırılması için Schengen Sözleşmesini imzalamışlardır. Bu sözleşme gereği üye ülkelerin birbirleri arasında artık sınır hattı olmayacak, gümrük – pasaport kontrolü gibi bir uygulama söz konusu olmayacaktır.

Bu şekilde hayata geçirilen proje ile Schengen Bölgesi dışında bulunan alanda yani bu sözleşmeye üye olan devletlerin hepsinin dış alanında ortak bir kontrol sistemi uygulanmak geçirilmek istenilmiştir.

Schengen Bölgesi dışında bulunan bir ülkenin vatandaşı, bu ülkelerden birisine girmek istediğinde Schengen Vizesi alması gerekmektedir. Ve alınan bu vize ile diğer Schengen üyesi ülkelere de rahatlıkla girip çıkabilmesi mümkündür. Ancak burada değinilmesi gereken önemli husus ise, hangi Schengen üyesi ülke için Schengen Vizesi alınmış ise ilk önce o belirtilen ülkeye girmek gerekmektedir. Örnek olarak belirtecek olursak Avrupa tatiline çıkan bir Türk vatandaşı Fransa Temsilciliklerinden Schengen Vizesi almışsa eğer, ilk olarak Fransa’ya giriş yapması oradan diğer Avrupa ülkelerine geçiş yapması gerekecektir.

 

Aşağıdaki Avrupa Birliği ülkeleri Schengen Bölgesine 2017 Şubat ayı itibariyle dahildir:

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

 

Ayrıca Avrupa Birliğine üye olmadığı halde Schengen Bölgesine dahil olan ülkeler ise aşağıdaki gibidir:

İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein

İlgili Yazılar

Yorum Yazın