Türk Telekom (Avea) Taahhüt ve Ceza Sorgulama

AVEA Taahhüt Öğrenme Nasıl Yapılır?

Türk Telekom eski ismiyle Avea aboneleri son zamanlarda ortaya çıkan taahhütlü tarifeler kullanma nedeniyle bazen zor duruma düşebilmekteler. Verilen taahhütler genellikle 12 ay boyunca geçerli olmakta ve bu süre içerisinde abone hattını kapatma veya başka operatöre geçme durumunda cezai yaptırımla karşı karşıya kalmaktadır. Bundan dolayı 12 ay boyunca yapılan taahhüt akdine sadık kalma mecburiyetinde kalmak gerekebiliyor.

Peki bu taahhüt sorgulama işlemini nasıl yapabiliriz diyorsanız eğer yöntemi şu şekilde:

Bu sorgulama 4-5 farklı şekilde yapılabilmektedir. Burada hepsine değineceğiz.

 1. olarak adresinize gelen fatura ön yüzünde sağ alt kısımda ne kadar taahhütünüz kaldığı ve ne zaman sona ereceği bilgisi yer almaktadır.
 2. yöntem Türk Telekom Online İşlemler Menüsü kullanılarak yapabilirsiniz. Bunun için cep telefonunuzun arama ekranından *952# tuşlarına bastıktan sonra size bir şifre gelecek. Bu şifre ile Türk Telekom Online İşlemler bölümüne giriş yapıp cep telefon numaranız ve biraz önce gelen şifre ile giriş yaptıktan sonra faturalar kısmında ne kadar taahhüt kaldığını sorgulama yapabilirsiniz.
 3. yöntem 4441500 Müşteri Hizmetleri’ni arayarak müşteri temsilcisine bağlanarak ne kadar süreniz kaldığını ve cayma yapmanız durumunda ne kadar ücret ödeyeceğinizi sorgulayabilirsiniz.
 4. ve en kolay yöntem ise cep telefonunuzun arama ekranından *124# tuşlarına bastıktan sonra size Türk Telekom Müşteri menüsü gelecek. Burada Kalan Kullanım, Faturalarım, Tarifem gibi bilgilere ulaşablirsiniz ancak bizi ilgilendiren şu an için taahhüt kısmı. Bunun için cevapla tuşuna bastıktan sonra 3 tuşuna basıp cevapla diyoruz, ardından yeni bir ekran gelecek orada tekrar cevapla diyip 1 tuşlayıp cevapla dedikten sonra telefonunuza SMS olarak ne kadar taahhütünüz kaldığı ve bozmanız durumunda ödemeniz gereken ceza miktarı yazacaktır.

 

Türk Telelom Taahhüt Bozma Cezası Nasıl Hesaplanmaktadır?

12 ay için verilen taahhütler, bir kaç ay geçtikten sonra yeni bir tarife çıkması – başka operatöre geçme isteği veya faturasız hatta geçme düşüncesi gibi sebeplerden dolayı başa bela olabilmekte ve sırf bu sebepten elimiz kolumuz bağlı kalabilmektedir.

Türk Telekomda verilen taahhütlerde hattını kullanıma kapatan, hattının iptal edilmesine sebebiyet veren, telefon numarasını başka operatörlere taşıyan, Türk Telekom veya başka bir operatörün faturasız tarifelerinden birisine geçiş yapan abonelere cezai bedel yansıtılmaktadır. Ancak Türk Telekom’un diğer faturalı tarifelerine geçiş yapan aboneler için olumsuzluk bulunmamakta, her hangi bir cezai bedel yansıtılmamaktadır.

Taahhüt iptal etme durumunda yansıtılacak cezai bedel hesaplanırken taahhüt bozduğunuz zamana kadar yararlandığınız indirimler ile eğer taahhüte devam etseydiniz taahhüt sonuna kadar yararlanmanız gereken indirim miktarı karşılaştırılır ve müşteri için en avantajlı olan miktar ceza olarak yansıtılır.

Örnek ile anlatacak olursak kullandığınız tarif normal şartlarda 45 TL ve siz taahhüt vererek bunu 30 TL’ye kullanıyorsunuz. Taahhüt verdikten 4 ay sonra kararınızı değiştirdiniz ve taahhütü bozmak istiyorsunuz. Bu durumda siz 4 aydır 15 TL indirimden yararlandığınız için 4*15= 60 TL yapar. Diğer açıdan bakalım, kalan taahhüt süreniz 8 ay. 8*15=120. Bu durumda 60 TL abone için daha yararlı olduğu için 60 TL cezai bedel ödemek durumunda kalırsınız.

2. örneğimiz ise yine 45 TL lik tarifeyi taahhüt ile 30 TL’ye kullandığınızı ve 9 ay sonra bozmaya karar verdiğinizi farzedelim. Toplam 9 ay boyunca 15 TL indirimden yararlanırsınız, 9*15=135 TL toplam indirimden yararlanmış olursunuz. Kalan ay ise 3 ay olduğundan 3*15=45 TL yapar ve 45 TL abone için daha avantajlı olduğundan bu miktarı ceza olarak ödeme durumunda kalacaksınız.

İlgili Yazılar

8 Thoughts to “Türk Telekom (Avea) Taahhüt ve Ceza Sorgulama

 1. süleyman aycı

  ah avea ah 4 aylık için benden 90 lira aldın. alacağın olsun hemi

 2. halim ünlü

  teşekkür ederim aradığım bilgi buydu

 3. begüm

  17.04.2017 tarihinde numaramı turkcelle oparetörüne taşımak için başvurdum. başvurduğum an taaahüt bozulmuş mu oluyor? taahhüt sürem 22.04.2017 tarihinde doluyor. herhangi bir cezai tutar ödermiyim bu tutar güncel faturama anında yansır mı

  1. admin

   Sayın Begüm, taahhüt sürenize 4 gün kalmış bu durumda son ayın indirimi kadar ceza ödersiniz. Yani bir aylık bir ceza olur. Sizin için en iyisi 23 Nisan itibariyle hattınızı taşımanızdır.

  2. Tarık

   Zaten işlemler 2-3 gün sürer. Cezai işlem dediğiniz taahhüt bozmadan yapılması için fatura kesim tarihinin bitmesi beklenmelidir.

  3. Mesut kardaş

   Ödemezsiniz. Hattınızın taşıma işlemi gerçekleştiği gün geçerli başvurduğunuz tarih değil …
   MESUT MARAZ KARDAŞ

 4. RECEP ALTINDAG

  0544227773 nolu hattının ne kadar tahudu kaldığını öğrenebilir miyim

 5. Mülayim

  Benim Taahütüm Yokken *123#den taahhütü tuşladım Bi problem olurmu bu arada türkcell beni arıyor taahhütden önceden beri ama şimdi çoğaldı engelledem 😀
  problem olurmu

Yorum Yazın