Uydudan Alan, Metrekare Hesaplama

İnternetten Arazi, Tarla Yüzölçümü Hesaplama, Metrekare Nasıl Ölçülür ?

Modern teknolojinin gelişmesi ile artık her türlü ihtiyacımızı daha rahat karşılayabiliyoruz.Bilgi gereksinimlerimizi çoğu zaman yorulmadan hatta oturduğumuz yerden giderebiliyoruz.


Artık internet ortamından online olarak merak ettiğimiz bir arazinin, tarlanın, arsanın veya başka bir alanın yüzölçümünü hesaplamamız ve öğrenmemiz mümkündür.

Alan hesaplaması bildiğimiz gibi her iki kenarın çarpımıdır. Yani bir kenarı 5 metre, diğer tarafı 7 metre olan bir alanın metrekaresi 35 tir.


Şimdi bu arazi hesaplama işlemini Google Maps aracılığı ile yapacağız. Aşağıda resimli olarak nasıl olacağı hakkında tekrardan bilgi verildi.


Google Maps yani Google Haritalara girdikten sonra alanını hesaplamak istediğiniz alanı bulun. Daha sonra harita üzerinde sağ tıklayıp en altta bulunan Mesafe Ölç e tıklayın.


Ardından alanını ölçmek istediğiniz arazinin sınır köşelerine tıklayıp tam bir kapalı kutu veya dikdörtgen haline gelmesini sağlayın. Ve işleminiz bu kadar. Sayfa ortasında mesafenin ne kadar metrekareye sahip olduğunu görebilirsiniz.


Örnek olarak aşağıda resmini verdiğimiz arazinin köşe sınırlarına tıkladıktan sonra alınan alan hesabında 22.038,72 m² olduğunu bulduk.


Yukarıdaki resimdeki gibi mesafe ölç linkine tıklayın. Ardından aşağıdaki resimdeki gibi köşelerini belirleyin.


Google Haritalar Açmak İçin Buraya Tıklayın

İlgili Yazılar

One Thought to “Uydudan Alan, Metrekare Hesaplama

  1. motoapk I love it

    I am so grateful for your blog post. Great.

Yorum Yazın